Cuma, Mayıs 11, 2018

Kaşık-65-Adalete Teslim Edilecek Çocuklar

“İki kaşığı yan yana olmayacak kocanın, iki kaşığından birini mutlaka kıracaksın!”
Patika
BÖLÜM-65-
Otuz Çocuk Adalete Teslim Edilecek
            Komutan öğretmenin yanından gelinceye kadar beklediler tek sıra halinde, ayakta. Gidecekleri yol oldukça uzundu. En yakın adaletin eli, Nahiye’ de ve oraya gideceklerdi.
            Çocuklarının arkasından boyunları buruk bakakaldı ana ve babaları, birbirlerine bakarak. Herkesin suratında şaşkınlık vardı, neler olduğunu tam olarak anlayamayan köylüler vardı hala. Bir türlü inanmak istememişlerdi böyle bir olaya.
            Muhtar hazırlık yaptırdı, çocuklarla birlikte Nahiye ’ye gidecek olanlar için. Biraz para, yiyecek ve ihtiyaç duyulabilecek başka eşyalar vardı hazırlanan bohçaların içinde. Çocuklar bu gün en geç öğleden sonra adaletin eline teslim edileceklerdi ve ifadelerini verecekler ve suçlu bulunanlar mahkemeye çıkacaklar diğerleri serbest kalacaklardı. Bu duruma göre muhtarın görevlendirdiği kişiler serbest kalan çocukları geriye getirecekti.
            Köylüler iki gün beklediler merak içinde. Neredeyse köy boşalmış gibi ıssızlaşmıştı adeta, sokaklarda sesler kesilmiş zorunlu olmadıkça kimseler evinden çıkmaz olmuştu.
            İkinci günün sonunda tepeden bulutumsu görüntüler görenler oldu, sıcaklık etkisinde dalgalı gölgeler vardı sanki sürekli yalpa yapıyorlar karartı halinde ama ne olduklarının seçilebilmesi zordu. Oldukça uzaktaydılar daha. Merakla toplandı bütün köy, köy meydanında. Kim suçlu, kim suçsuz bulunmuş anlamak istedikleri ortadaydı.
            Giden çocuklardan ikisi haricinde herkes geldi geriye. Gelmeyenlerin birisi deli oğlan, diğeri de Herkül’dü.  Herkül Deli Oğlan’a yardım etmekten suçlu bulunmuştu. Mahkemeye çıkacaklardı ve o zamana kadar tutuklu kalacaklardı. Diğerlerinin de yargılaması yapılacaktı ama tutuklanmaları için bir neden görülmemişti. Kendilerini diğer iki kişi tehdit etmişlerdi ve zorlamışlardı. Onlar da korktukları için yardım ediyormuş gibi davranmaya çalışmışlardı. İfadelerinde böyle söylemişler.  Savcı da sanki hep beraber ağız birliği etmişçesine aynı şeyi söyledikleri için serbest kalmışlardı. Gelen çocuklar sevinçle biraz da burukça analarına sarılmışlar, öğretmen çocuğu sormuşlardı bir kaçı.
            Hüsnü’nün tedavisi devam ederken tedaviye hızlı cevap veriyordu. Doktor sevinmişti bu duruma. Hüsniye de çok sevindiğini açıkça belli etmese de hal ve hareketlerinden belli oluyordu her şey. Doktorun ilk söylediğinde “Oldu bu iş, paçayı yırttı bizimkisi, bundan sonrası daha kolay artık. Gözümüz aydın.” Dediğinde neredeyse hoplayacaktı olduğu yerde kendini zor tutmuştu.
            Günlerdir Hüsnü’nün başında bekleyen Hüsniye’nin kardeşleri ve Fatma’ya köylüler sahip çıkmışlar ve birer birer evlerinde ağırlamaya başlamışlardı nöbetleşe. Kendinden küçük kız kardeşleri ve Fatma kendilerine bakabilecek durumda değillerdi daha. Hüsniye başlarında olmazsa aç açıkta kalacaklardı.
           
                                                                                                                      
Devam edecek...
Görsel: Google Görseller

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hoş geldiniz.
İlginiz için teşekkür ederim.