Perşembe, Mayıs 03, 2018

Kaşık-63-gız sen ne belaymışsın be!

“İki kaşığı yan yana olmayacak kocanın, iki kaşığından birini mutlaka kıracaksın!”
"Köylüler rahatladı"
BÖLÜM-63-
Herkül ve Deli Oğlan Meydanda
            Çavuş: “bütün köylülere de duyurmaya çalışın arkadaşlar, dağılın çevreye aralıklarla, diğer arayan köylüleri bulun. Evlerine gitmelerini söyleyin onlara. Gerekirse çağırırız tekrar.”
            Başarılı bir komutan edasıyla dimdik yürümeye başladı herkesin önünde çavuş, tüfeği omuzunda. Diğer askerler de onun arkasında, yakalanan çocuklar da aralarındaydı. Hüsniye ve yanındaki beş kişi de askerlerin arkasında sevinçli yürüyorlardı.
            Bir an durdu çavuş, etrafına bakınmaya başladı. Gerisinde Hüsniye’yi görünce “Gel kız buraya, kalma gerilerde, sen hepimizden erkek çıktın vallaha billaha, senden iyi asker ve komutan olur ha!” diyerek gülümsedi ve eliyle yanına gelmesini işaret etti.
            Utanarak geldi Hüsniye çavuşun yanına, yanında yürümeye başladı utangaç utangaç, başı dik duruyordu ama. “olur mu, asker abi?  biz de elimizden geleni yapmaya çalıştık sadece.”
            Gülüşmeye başladı köylüler arkasında “gız sen ne belaymışsın be! İninden çıkardın itleri, kokularını mı aldın ne yaptın, nasıl bildin orada olduklarını? De bakalım hele de, biz de öğrenelim bir şeyler senden. He he!” diye güldü.
            “nerden bilecem, komutan sorduğunda aklıma düştüler. Kavga etmişlerdi öğretmenle temizlik yaparken, ben de elinden küreği kapıp bir güzel pataklamıştım deli züppeyi. ‘sorarım size’ dediğini hatırladım. Herkül’ ün anası da ava gittiler deyince şıp diye aklıma geldi buraya gelecekleri. İkisinin ayrısı gayrısı olmaz bunların, bilirsiniz. Hep aynı tasa işerler. Anladınız mı şimdi?” dedi arkasından gülümsemeye başladı çavuşa bakarak.
            “abla diyecem kız sana, helal olsun,  hiç unutmayacağım seni bundan sonra. Zaten senin gibisine bir daha rastlanmaz da, neyse!” dedi güldü çavuş, gevrek gevrek. “komutanıma söyleyeceğim her şeyi senin yaptığını.” Dedi kendinden emin bir sesle.
            Meydana getirildiler, meydanda kalan birkaç kişi çok şaşırdı görünce onları. Birkaç kişi hırslandı tekme vurmak için ama çavuş engel oldu hemen: “kimse bir tiske vurmayacak bu çocuklara, adaletin işi gerisi, iyice anlayın bunu. Duydunuz mu?” dedi sertçe uyardı. Bir iki cılız ses çıktı ama arkası gelmedi daha başka. Çavuş koşturarak çıktı basamakları. “komutanım yakaladık, Hüsniye kızın sayesinde. Eliyle koymuş gibi buldu kaçakları.”
            “Afferin kıza be, bu yaşta bu hali, çok duygulandım doğrusu. Bu kız için bir şeyler düşünmek lazım çavuş. Bulunmayandan bunların cinsleri memlekette, arasan bu kız gibilerinden çok az bulursun.” Dedi çıktı odadan ve diğerlerine "tamam şimdilik, sorgunuz bitti, evlerinize gidebilirsiniz. İhtiyaç olursa çağırırız tekrar. Getirin şunları içeriye.”

Devam edecek...
Görsel: Google Görseller

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hoş geldiniz.
İlginiz için teşekkür ederim.