Pazar, Mayıs 27, 2018

Kitap-Badem Ağacı

OKUDUM

                 
"Badem Ağacı"

BADEM AĞACI


                            Yazar: MICHELLE COHEN CORASANTI
                        Çeviri: İrem SAĞLAMER
                        Türü: Roman
                        Yayıncı: PegasusYayıncılık
                        Baskı: Nisan 2015
Sayfa sayısı: 384
Filistin’de yaşayan bir ailenin dramının anlatıldığı bu roman, okuyucusunu oldukça etkiliyor ve Filistin konusunda düşünmeye ve empati yapmaya itiyor istenilse de istenilmese de.

Kısaca öykü: Filistin topraklarında, işgal altında yaşayan fakir bir ailenin en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm aile fertlerinin yaşam mücadelesi ve başlarından geçen acımasız olaylar oldukça çıplak ve yalın ifadelerle anlatılıyor.
Ailenin oğullarından birisinin hasbel kader öğretmeni tarafından teşvik ve cesaretlendirilerek bir yarışmaya, bilgi yarışmasına katılması isteniyor ve epeyce ısrarlardan sonra razı olup katılıyor ve oldukça da başarılı oluyor. Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilerek eğitimine başlıyor.
Başarılı bir kariyer yaparak uluslararası bilim arenasında tanınılan bir bilim adamı oluyor. Olaylar da bundan sonra başlıyor ve Filistin konusunda Filistin’in sesinin duyulmasına katkıda bulunmaya çalışması ve bu aşamalarda gelişen olayların anlatıldığı bu kitap “Badem Ağacı”nda  nefes nefese izlenen bir yolculuk dizgesi adeta.
Filistin meselesi uzun bir tarih boyunca yaşanan bir durum olmasına rağmen hala daha süren ve sürecek gibi de görünen bir durum. Kısacası güncelliğini tüm sıcaklığıyla koruyan bir konu.
Çocukluk yıllarımdan beri zaman zaman basından duyup, bütün acımasızlıklara rağmen basının da fazla ilgisinin olmadığı bir konu haline gelen en alevli olduğu zamanlarda birkaç gün yazılır, çizilir ve konuşulur o kadarla kalır. Yıllardır uluslararası arenada yalnız başına kalan bir devlettir Filistin.
Bence Filistin konusu ve Filistin topraklarında işgali ve işgalin acılarını anlayabilmek için okunması gereken kitaplardan birisi. Okumayanların okumasını gönülden isterim. Belki bir gün çocuklarınız veya torunlarınız ya da herhangi bir yakınınız size sorduğunda cevap verebilecek bir şeyleriniz olur.

İyi okumalar dilerim sizlere. 😊
                                                                12.04.2018
Halil GÖNÜL
                         
Görsel: Halil Gönül

2 yorum:

 1. Tavsiye için teşekkürler okumak gerek o zaman bu kitabı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatofotofan Tv,
   rica ederim. iyi okumalar dilerim. :)

   Sil

Hoş geldiniz.
İlginiz için teşekkür ederim.