Perşembe, Ağustos 24, 2017

Google Adsense onayını nasıl aldım. Farklı Bir Deneyim. 2 /2

         
"Google Adsense reklamlarıyla para kazan"
  Önemli Uyarı: Her ihtimale karşı, başlangıçta yedeklerinizi -site yayınlarınızın ve tema'nızın- alın lütfen. 

“İnadım inat, adım kel Murat, hodri meydan!”

“İnadım inat, adım kel Murat, hodri meydan.” Çetin bir savaş başladı içimde Adsens’e karşı, Google’a karşı. Zaten oldukça hoyrat davranıyordu Google, “beni atsın bari de kurtulayım bu eziyetlerden.” Göze aldım atılmayı.

Defalarca inat ederek olumsuz geldikçe başvuruyu anında yeniledim, öyle bir duruma geldi ki: birkaç saniye içinde cevap geliyordu Adsense ekibinden, aynı mailler gelmişti, hemen bir şeyler yazıyorum anında tekrar cevap ve başvuru yapıyorum. Her seferinde olumsuzdu, sayısını bile hatırlamıyorum, 10, 20.
Reklam

En sonunda Html’de <head> kısmında olan “Google Analytics” site takip “Js” kodunu silip, “Analytics mülk” kısmından “Js” kodunu tekrar yapıştırıp, tekrar başvuru yaptım. 

5 gün içinde kesin onay geldi, deneme falan olmayacaktı ve anında “Adsense reklam gatget’i” atılmış otomatik olarak ve reklam yayınlanmaya başlandı. 

Çok şaşırmıştım bu duruma, önce inanamadım, bir süre hiçbir şeye dokunmadım tekrar yanlış bir şey yaparım diye.

İki, üç gün geçti ve hazmetmeye başlamıştım durumu, şok etkisi yavaş yavaş kalkıyordu üzerimden ve neyin işe yaradığını anlamaya başlamıştım. Birden reklam yayınına girilmesinin altında yatan, 300 civarında yayınımın olmasıydı, yani yeterli içerik vardı Google için.
“Mülk Js" kodunun silinip tekrar kopyalanarak yapıştırılması da işe yarayan en önemli etkendi. Çünkü Google robotları her seferinde aynı -eski- başvuruyu değerlendirerek, olumsuz denildiği için olumsuzluk sebeplerinde de değişiklik olmadığı nedeniyle geri çeviriyordu başvuruları.
Her seferinde sürekli aynı yazıyı okumak gibi bir şeydi bu robotlar için. “Mülk Js" kodunun bir an bile olsa yok oluşu robotlarda başka bir yöne bakmayı sağlamıştı, yeni yapıştırılan kodu görünce de yeni olarak değerlendirip onay verdiler. Site aynı, yazılar aynıydı. Yalnızca değişen Js kodunun silinip anında tekrar yapıştırılmasıydı.
"Google, eli çok sert sıkıyor."

“İşte bu kadar, onay ve reklam işi tamam artık, köşeyi dönme zamanı(!)”

Evet dalga geçiyorum kendimle elbette. Google reklamlarıyla köşe dönme hayalim falan yok, başlarda dediğim gibi renklilik olsun, hani derler ya “yeşillik olsun” diye benimkisi de işte o “yeşillik olsun” mantığı.

Sitenin renklendiği doğru, gözüme farklı görünmeye başladı site. Kabul görmek de farklı bir duygu elbette.

Onay aldım ya! Adsense reklamlarının falan önemi kalmadı gözümde hele bir de “içerik, miçerik laflarının laf salatasından öte bir şey olmadığını deneyimleyince, fıssss diye söndü bendeki balon.
"Balonlarım vardı"

İçerik falan hikâye, ne yazdıklarınız veya kitleniz hikâye, gerçek olan ticaret mantığı, Google reklam satacak ve sattığı reklamdan da para kazanıp, kazancından da size para verecek, o kadar da çok derdinde değil sizin ne yazdığınızın.
Deneyin sizde göreceksiniz: Reklam sitelerini dolaşın, birer dakika kadar kalın o sitelerde, Google hemen alıyor o bilgiyi ve siz nelerden hoşlanıyorsunuz sorusunun cevabını dolaştığınız sitelerden alıyor ve sizin dolaştığınız reklam sitelerinin reklamlarını, siz hoşlanıyorsanız, sizin okuyucu kitleniz de hoşlanır, düz mantığından hareketle reklamları size yönlendiriyor.
Ayrıca da mail adresinize gelen reklamları seçebilirsiniz, şunu yayınla, bunu yayınlama diyebilirsiniz. Sonuç itibariyle Google ticaret yapıyor ve gelirinin büyük bir kısmı reklam satmadan geliyor.
"Dönülecek köşe"

“Elbette köşeyi sizler döndürebilirsiniz bana, bolca reklamlarımı tık tıklayarak(!) 😊."

 "Haydin köşe dönmeye dışarıda, cadde ve sokaklarda dönülecek çok köşe var, işportacılığa devam, Google da dijital işportacılık yapıyor. Ticaret yalansız olmuyor be kardeşlik, bol bol yalan sıkacaksın enayilere çaktırmadan. Birkaç da iş birlikçi buldun mu köşeleri dönmeye yakınsın demektir. 😊
“Hayırlı yolculuklar, gazamız mübarek olsun(!) 😊

“Erken kalkan yol, erken evlenen döl alır.” Demişler. 😊

Hoşça ve mutluca kalın, takmayın saç tokasından başka kafanıza, yeter ki iste ve istemesini bil, “kıskanma senin de olur(!) -Ford-😊” kamyonun arkasındaki yazı geldi aklıma birden.

Önemli not: 


Bazı arkadaşların isteği üzerine, söz konusu işlemleri görüntülü olarak ayrı bir yazımda ele alacağım ve resimleriyle birlikte nerelerde ne tür işlemler yapılacak, detaylandıracağım görüntüler eşliğinde. En kısa sürede yazımı hazırlamaya çalışacağım. 


Not: 2/2

                                                                                              23-08-2017-1842

                                                                                                 Halil GÖNÜL

Görsel: Google Görseller

18 yorum:

 1. Halil Abi şu "js" olayını görüntülü yanı resimli anlatsan ,daha faydalı bir yazı olacak :)Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatofotofan Tv,
   haklısınız aslında, ancak yazıyı yazarken zamanım çok kısıtlıydı ve bu işlerle uğraşan arkadaşların bu durumları biliyor diye düşündüm. Çünkü herkes "Google Analytics Js kodu" nu "Html" kısmına Google'n sitelerini takip edebilmesi için eklemişlerdir, mejburen ekleyecekler de zaten aksi halde Google dizinlerine giremez ve Google tarafından görülmezlerdir. Bu durum nedeniyle de kısmen de olsa bilindiğini düşündüm. İlk fırsatta ilgili görüntüleri ilave ederim. :)

   Sil
 2. Öncelikle hayırlı olsun Halil abi :) Ben hiç başvurmadım malum daha blog açalı bir ay bile olmuyor, biraz daha öğreneyim blog işini başvurmayı düşünüyorum ama nasıl başvuruluyor hiç bilgim yok :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mücahit Dogan,
   Teşekkür ederim, evet haklısınız; daha çok erken sayılır. Bence de aceleye gerek yok. merak etme sen, zamanı geldiğinde öğrenememiş olursan da yardımcı olurum, çok basit aslında. hiç de yazılıp çizilenlere bakmayın siz, abartılacak bir şey değil bence. :)

   Sil
 3. Googleden adsense almanız güzel bir duygu halil bey sizi tebrik ediyorum umarım güzel yerlere gelceğiniz eminim hayırlı olsun iyi bloglamalar :) size

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. JD Sezer, Teşekkür ederim, iyi dilek ve temennileriniz için de sevindim. Her şey zamanla ve akıp giden zaman içinde kendini gösterecek, umarım hayal kırıklığına uğratmam. :) Size ve tüm yazanlara da başarılar ve kolaylıklar dilerim. :)

   Sil
  2. Hakkınızda hayırlısı olsun halil bey :)

   Sil
  3. JD Sezer,
   teşekkür ederim. umarım öyle olur. :)

   Sil
 4. Halil hocam, içerik laflarının sadece uydurma olduğunu söylemekten dilimde tüy bitti benim de. Ama insanlar neye inanmak istiyorsa ona inanıyor ne yazık ki. Bir de farklı yada daha profesyonel görünme çabasında olan zavallılar var. Onların uydurması zaten bu.
  Neymiş özgün içerik olacakmış. Özgün içerik de ne, ben ne olduğunu hala anlayamadım. Hepsi laf salatası dediğin gibi.
  Sitemde sadece 3 yazı varken AdSense onayı aldım, hani nerede bu yetersiz içerik muhabbeti.
  Bu Google için bir ticaret sonuç da, olay sadece ticaridir dediğin gibi. Evet bazı kuralları var Google'ın, ama onlara baktığında yine altında yatan şey ticari kaygılardır.
  Tam benlik bir anlatım olmuş, emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süleyman özkan,
   benim anladığım Google robotları en az 300-600 kelimelik yazılardan ancak bir şeyler anlıyabiliyorlarmış öğrendiğime göre, kelime sayısının önemi de buradan geliyor. Dizine eklenmesi zaman alan bir durum sadece ancak tesadüf olup da daha kısa sürede dizine alınabilmişse yazı, 3-5 de olsa onay almak mümkün sanıyorum. Bunu ileriki zamanlarda düşündüğüm yeni bir blog da deneyeceğim.
   Google'n kuralları denildiğinde benim aklıma gelen etik kurallar ve belli bir standart olması aksi halde Facebook'a dönecek korkusundan. Yakın geçmişte okumuştum Facebook yetkililerinin bir lafını "Önüne geçemediklerini" söylüyorlardı ve bu saatten sonra da gerek duymadıklarıo gibi bir şeydi. Face'deki yayınların ne bir standartı ne de bir ciddiyeti var, küfür, hakaret gibi ne akla gelirse dolu. İşte bu yüzden Google takdirimi kazanıyor. İşini de bu anlamda ciddi tutuyor. Açıkça söylemem gerekirse Face de gezinmek beni çok rahatsız ediyor ama mecburen kullanıyoruz işte. :)

   Sil
 5. adsenseyi bi aralar ben de kullanmıştım ancak hiç hoşuma gitmemişti,tam olarak ne olduğunu ve bana ne kazanç vereceği konusunda pek hemfikir değildim..sanmıyorsam buradan gelecek kazanç çok düşük..yani tıkalamayla alakalı..kimse tıklamazsa ne olacak? yani çok zor bir kazanç olayı..o yüzden ben pes ettim,ve bir daha da kullanmadım..

  yanlız anlatımınız ve mücadeleniz dillere destan olmuş.. :) ellerinize sağlık.. umarım bol kazançlı adsenseler elde edersiniz.. 💰💲 :) kolay gelsin..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ertuğrul Yıldırım,
   Teşekkür ederim, inadım para kazanmaktan öte, Google robotlarının kabul etmesiydi sitemi, inadım ondandı. Dediğiniz gibi kazancı tıklanmasıyla ilgili ve bizde de öyle bir iyi niyetlilik ve alışkanlık da yok, tam tersi belki de kıskançlıklar oluşuyor bilemiyorum. Ben zaman içinde dolaştığım sitelerde bir iki reklama mutlaka tıklarım. :)

   Sil
 6. Google Adsense üçüncüde başvuruda mı, dördüncüde mi ne bağrına bastı beni sağ olsun. Reddettiği zamanlardaki içerik sayısı pek az değildi ve hepsi de özgündü. Adsense'ın kriterleri hakkında kimsenin çok fazla bir şey bildiğini sanmıyorum aslında, rivayet muhtelif ve deneyimler de çeşit çeşit. Özgün içerik ben Adsense onayı almaya çalıştığım zamanlarda da çok telaffuz edilen bir şeydi, şimdi de öyle. Adsense için ne derece önemli olduğunu bilmiyorum ama benim web sayfalarımda özgün içerikler olmalı, ziyaretçiler başka bir sürü yerde de aynısı olan bir yazıyla karşılaşmamalı; o yüzden bu tarzda yazıyorum ve öyle de devam etmek niyetindeyim. Şimdi yeni bir site açıp ayrı bir Adsense hesabı almayı deneyecek olsam yine özgün içerikler yazarım. Müşterilerim de bana copy - paste yapmam için para vermiyorlar tabii ki. = )

  Bu arada, reklamlarınızdan birine tıkladım. Dolaştığınız sitelerdeki 1 - 2 reklama mutlaka tıklamanız hoşuma gitti, ben bunu hiç düşünmemiştim. Beni ayar eden, birdenbire gözüme giren agresif reklamlar hariç, onlara mümkün olsa eksi tıklama falan yaparım ben, o kadar ayar oluyorum; ben de yapayım bunu artık, fikir olarak beğendim.

  Dip not: Süleyman Özkan o yorumu benim web sayfalarımdan birinde yapmış olsa "Bir de farklı yada daha profesyonel görünme çabasında olan zavallılar var" kısmını yayınlamazdım, çok itici duruyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. binkelam com,
   Adsense kabulü meselesi çok sansasyonel bir durum, dediğiniz gibi çok şey var piyasada ve acemi olunca da ayıklamak mümkün olmuyor.
   Özgün içerik konusunda ben de size katılıyorum, ama amaç da önemli olmalı bu işe başlarken. Para kazanma amaçlı yola çıkılıyorsa eğer her yol mübah deyip dalanlar vardır mutlaka ama bir gün gelip yolda kalınır öyle bir durumda Google amcadan kurtuluş yok. her tıklayış kayıtları arasında. :)
   Adsense onayı alma konusunda belli bir hacim olmalı diye düşünüyorum ben. Google standartlarında okuduklarımdan hatırladığım kadarıyla 6 ay geçmeden zaten bakmıyor sanıyorum, çünkü ayda bir inceleme yaptığını hatırlıyorum çok zaman da daha da uzaması söz konusu, dolayısı ile her bir yayında minimum 300 ile 600 kelimeden bahsediyor Google, Robot ilk 250-300 kelimede ancak içeriğin ne olduğu hakkında fikir sahibi oluyormuş kelime sayısının mantığı da bu. Buradan yola çıkılırsa özgün içerik ve miktar olarak belli bir miktarı bulması zaten açıktır. diye düşünüyorum.
   Bahsettiğiniz yorum konusundaysa: Herkesin yorumu kendini bağlar, hakaret ve rencide, küfür olmadığı sürece sıkıntı duymuyorum ben. Aslına bakılırsa ben de bir kaç kez okumuştum içeriğin önemsizliği konusundaki yazılarını. Ben de yazımın birinde içeriğin reklamlar açısından çok da önemli olmadığını yazmıştım kendi deneyimlerimden dolayı ve bu düşüncem değişmedi de. En son -bu gün- başladığım yayın dizisinde de reklamların seçim şekli ve istediğin reklamı yayınlamanın yolu hakkındaki kendi deneyimlerimi ve araştırmamı paylaşmaya başladım. Aslında meselenin özü tamamen ticari mantıkla oluşuyor ve öyle devam ediyor. Eğer benim site ile foreks sitesinde aynı reklamlar ytayınlanıyorsa altında çok fazla başka mantık aramamak gerekli diye düşünüyorum. :)

   Sil
 7. Yorumun tamamını değil belli bir cümleyi kastetmiştim. O cümlenin içindeki "zavallılar" kelimesi bana iltifat gibi görünmüyor. Ama yine de blog sizin, keyif sizin tabii.= )

  Google'da hızla yükselmek ve kısa sürede para kazanmak için yapılan hareketlerle ilgili şunu söyleyeyim ben de: Web sayfalarına yazı yazdığım, bu işlerle baya ilgilenen ve bir şeyler de bilen bir genç adam vardı. Benden çok gençti ama bu mevzularda daha bilgili olduğunu düşünmüşümdür daima - öyleydi de. 1 - 2 popüler kelimeyi zaten belli bir noktaya getirmişti ama, gözü doymadı diyeyim, biraz daha yükseltmek için şimdi ne olduğunu gerçekten hatırlamadığım birtakım şeyler yaptı. Sonuç: Site tepetaklak, ve oldukça iyi bir noktaya gelmiş kelimeler de öyle.

  Google'ın kendisine iyi reklam geliri getiren büyük sitelere falan daha bir sempatiyle baktığına ve hoşgörülü olduğuna kuşku yok, ama aynı hoşgörüyü milyonlarca küçük kullanıcıya göstermiyor. Bunun doğru veya yanlış bir şey olması fark etmiyor bu şartlarda - bu böyle, o kadar. İnsanlar bin bir türlü hileli yol buluyorlar ama bu önünde sonunda ellerinde patlıyor, webmaster sitelerinde bu yüzden ağlayan çok kişi gördüm. Bu yüzden, bence, orta ve uzun vadede ayakta kalmak isteyen küçük kullanıcı özellikle, bu tip hareketlerden uzak durmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. binkelam com,
   Yorum konusunda daha açık anlatmışsınız, ancak başlangıçda da anlamıştım ama bir kişinin yaptığı yorum içinden bir kısmını kesmek bence pek yakışık alan bir durum gelmiyor bana, kişinin ifade tarzını bir kaç kelimeyle değiştirebilmek mümkün değil, yorumlara dikkat edilirse her kişinin kendine göre bir tarzı var; bloglarda da öyle. Şu an isim belirtmek istemiyorum ama çok açık küfürlerle dolu blog yazıları gördüm sahipleri tarafından yazılan, bana ters gelse de yüzlerce izleyicileri var onlarında ve yaşamını sürdürüyorlar.
   Google da yükselme olayına gelince, bana göre de sizin bahsettiğiniz şeyler doğru ve size katılıyorum. Google kendine göre standartlar koymuş ve bunları gayet açık şekilde yayınlamış. Emek vermiş sonuç itibariyle, bakın Face aynı değil ve ben rahatsız oluyorum face de dolaşırken. Bence standartlara uymak en iyisi, sizin de dediğiniz gibi dengeli ve bilinçli hareket etmekte fayda var. Adamlar her harfi denetliyorlar ve her yapılan şeyin farkında, bir süre gözlüyor, uyarıyor, olmazsa yani düzelme görmezse ezip geçiyor üç kuruşluk reklam geliri için çizgisini bozmuyor gibi görünüyor. :)

   Sil
 8. Hayırlı olsun reklamlarınız.
  Benimde Reklamlarım var.Ama tıklama duygusu kimsede yok.
  O yüzden bir beklentiniz olmadan devam etmek en güzeli ki sonrasında hüsrana uğramazsınız.
  Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. incidennotlar,
   Haklısınız, büyük bir beklenti içinde olursa insan hayal kırıklığı da büyük olur sanırım. bu yüzden her uğradığım blog da reklam varsa mutlaka tıklıyorum birisine.
   Teşekkür ederim. Hoşça ve mutluca kalın. :)

   Sil

Hoş geldiniz.
İlginiz için teşekkür ederim.