Perşembe, Nisan 12, 2018

Kitap-DENEMELER

"Montaigne-Denemeler"
OKUDUM

DENEMELER

                Uzun bir zamandan beridir kitap tanıtımı yapmamış olduğum aklıma geldi yakın zamanlarda ama bir türlü üşengeçliğimi üzerimden atıp da başına oturamadım. Geçen ay aslına bakılırsa dolu dolu geçti kitap okuma durumum. Neredeyse yirmi kitap var tanıtım sıralamasında ama fırsat buldukça yavaş yavaş yazmaya başlayacağım artık. Yoksa kitaplar küsecek bana.
  İçlerinden oldukça fazla etkilendiğim ve daha önce elime geçmediği veya gözüme çarpmadığı için sitem de ettim kendisine. 
        Bu kitabı okuyunca kafamda bir düşünce pekişti: Aslına bakılırsa, yazın dünyasında neredeyse günümüz teknolojisi haricinde söylenmesi gereken ne varsa söylenegelmiş ve söylenenler ve yazılanlar neredeyse birbirinin tekrarı ama söyleniş biçimi farklı farklı; ne derler: "her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır." Evet, aynen öyle işte, yoğurt yiyişler farklı farklı.
            Ne demek istediğimi bu kitabı okuduğunuzda anlayacaksınız elbette. 430 yıl öncesinde görülen ve yazılan ne varsa gümümüzde de geçerliliğini koruyorlar hemen hemen. 430 yıl öncesinden gelen sesler diye düşünebilirsiniz siz de ben gibi, bu kitaptan duyduğunuz sesler için.
            Bir detay daha var aklıma gelen. Özellikle dünya klasiklerinde yazanları değerlendirdiğimde gözüme batanlar hemen hemen hepsi de felsefe eğitimi almış veya felsefeci olanlar. Bu kitabın yazarı Monteigne de felsefe eğitimi alan birisi. Daha fazla detaya girerek merakınızı köreltmek istemiyorum şimdilik. Detaya girmek istesem de kitabın tamamını yazmak gerekli neredeyse. İçinden birkaç satır cımbızlayarak yanlış yapmış olacağım çünkü: doğru dürüst bir şey anlatayım derken anlam bütünlüğü bozulacak anlatılmak istenenlerin. Bu nedenle yalnızca okunması gerektiğini söyleyebileceğim sadece. Kararı size bırakıyorum.
            Keyifli okumalar dileklerimle bir naçizane uyarım olacak bu kitabın okunmasıyla ilgili: Lütfen ders çalışır gibi, yoğun dikkatle okuyun bu kitabı. Aksi halde tadını tam alamayabilirsiniz çünkü.J
                

DENEMELER

                        Yazar: Michel de Montaigne
                        Çeviri: Murat DEMİR
                        Yayıncı: Nilüfer Yayıncılık
                        Baskı: 2017
Sayfa sayısı: 343


Yaşamı, geçmişi ve günümüzü anlamak için okunması gereken bir kitap bence. Ben severek ve ilgiyle okudum.
Yazmak denilen şey, bu kadar yalın ve basit ifadelerle yapılabilir ancak diye de düşünmeden edemedim.
İyi okumalar dilerim sizlere. 😊

                                                                       12.04.2018

                                  Halil GÖNÜL

Görsel: Halil Gönül

8 yorum:

 1. Bu kitap benimde okuma listemde ama ne zaman okurum bilemiyorum. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beyda'nın Kitaplığı,
   bence hemen okumaya başlayın derim. :)

   Sil
 2. Deneme deyince aklıma gelen ilk kitap. Ben keyifle okumuştum. Emeğinize sağlık ..

  YanıtlayınSil
 3. Okumam gereken ama bir türlü okuyamadığım bir kitap. Başka başka kitaplar listeme düştükçe hep arkalara itiyorum ve bu aslında bu kitaba çok ayıp. Emeğinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Feri Peri,
   özellikle ilk sıraya aldım yayınlamak için. Ben gibi başka okuyucular da geç kalmasınlar bu kitabı okumaya diye. Hadi okumaya başlayın gari, olmaz mı? :)

   Sil
 4. Bu kitap okuma listemde, baya merakla okumayı bekliyorum. Sizde paylaşınca merakım daha da arttı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sinan ACAR,
   eminim çok seveceksiniz siz de bu kitabı, pişman olmayacaksınız okuduğunuzda. İyi okumalar şimdiden. :)

   Sil

Hoş geldiniz.
İlginiz için teşekkür ederim.